Menu

0

₺0.00

Sık sorulan Sorular

Ürün İadesini Nasıl Yapabilirim?

Web sitemizden aldığınız taşınabilir tüm ürünlerinizin kolay iadesi için, ürününüzü, aksesuarları, faturası ve iade formu ile beraber kendi kutusuna koymanızı rica ederiz. İade formumuzu buraya tıklayarak doldurabilirsiniz. Ardından, ürününüzle birlikte MNG Kargo şubesine giderek, sizlere vereceğimiz kargo kodu ile iade edebilirsiniz. İadenizin depomuza ulaşması ve iade talebinizin onaylanması durumunda, ürün bedeli 14 gün içerisinde ödeme yönteminize göre iade edilir.

Kolay iade sürecimizin işlemesinde iade formunuzun ürünler ile beraber aynı anda depomuza ulaşması çok önem taşıdığından, formsuz ürün iade kargolarını göndermemenizi rica ederiz.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Yanlış ürün sipariş ettiyseniz veya fikrinizi değiştirdiyseniz ürünlerinizin kargo hazırlıkları başlamadan önce aşağıdaki şekilde kolayca iptal edebilirsiniz.

1. “Hesabım” >“Siparişlerim” > “Destek Talebi” adımlarını takip ederek.

2. “Hesabım” bölümünde yer alan “Destek Talebi” adımından.

3. Anasayfa’da ekranın sağ alt bölümünde bulunan “Canlı Destek” e tıkladığınızda açılan alternatif iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.


Ürünleriniz kargolanmak üzere hazırlanmaya başlandıysa (faturanız kesildiyse) veya kargoya verildiyse iptal edilemez. Bu durumda ürünü teslim aldığınızda iade edebilirsiniz.


İPUCU: Ücret iade işlemleri 3 iş günü içerisinde tamamlanır. İadeniz tamamlanıp bankanıza iadeniz yapıldığında iPara ödeme sistemi tarafından email ile bilgilendirilirsiniz.

İade/iptal ettiğim ürünün ücret iadesi ne zaman yapılacak?

•İptal ettiğiniz bir siparişin ücret iade işlemleri 3 iş günü içerisinde tamamlanır.

•İade edilen ürün süreci aşağıdaki gibidir;

  1. Ürün bize ulaştıktan sonra iade şartlarına uygunluğu kontrol edilir.
  2. Ürün iade şartlarına uygunsa 2-10 gün içerisinde iade süreci tamamlanır.
  3. Ürün iade şartlarına uygun değilse adresinize geri gönderilir.

• Ayrıca iptal veya iadeniz tamamlanınca üyelik e-mailinize bir bilgilendirme mesajı gönderilir.

• Bu mesajı aldıysanız bankanıza ücret iadesi yapılmış demektir.

• ‘Hesabım’ bölümünde yer alan ‘Siparişler’ sekmesindeki sipariş numaranızla bankanızdan iade kontrolü yapabilirsiniz.

• İade edilen tutarın kartınıza yansıma süresi bankanıza bağlıdır. Kredi kartı ile ödeme yaptıysanız genelde bir kaç günde yansır. Banka kartlarında ise iadenin hesabınıza yansıma süresi daha uzundur.

Taksitle yapılan alışverişlerin ücreti bankaya tek seferde ödenir. Banka, bu tutarı kredi kartınıza taksit sayısı kadar ayda iade eder. Örn: 3 taksitle aldıysanız 3 ayda iade tamamlanır.

İPUCU: Kargo bedava kampanyasıyla oluşturulan siparişlerin iptal/iadesi olursa ve kalan tutar kampanya şartını sağlamıyorsa iade edilecek ürün bedelinden kargo ücreti düşülür.

Siparişimin teslimat adresini veya alıcı adını değiştirebilir miyim?

• Anasayfada yer alan “Hesabım” bölümünde bulunan “Siparişler“ sekmesinden siparişinizin durumunu kontrol edin. Eğer siparişiniz “Siparişiniz Alındı” ya da “Siparişiniz Hazırlanıyor” statüsünde ise aşağıdaki kanaldan talebinizi bize iletin.

“Anasayfa” bölümünde sağ alt bölümde yer alan “Canlı Destek” butonu

• Eğer siparişiniz “Kargoya Verildi” statüsündeyse alıcı ve/veya adres değişikliğini kargo firmaları da sadece belli bir süre içerisinde yapabilir.

Değişiklik talebinizi iki şekilde iletebilirsiniz:

1. Kargonun gönderildiği kargo firması ile irtibata geçerek,

2. “Anasayfa” bölümünde sağ alt bölümde yer alan “Canlı Destek” butonu

Kampanyadan yararlandığım bir siparişte iptal ya da iade yaparsam kampanya iptal olur mu?

• İptal ya da iade gerçekleştirildiği halde kampanya koşulları sağlanmaya devam ediyorsa kampanya iptal olmaz.

• İptal ya da iade sonrası siparişte kalan ürünler kampanya şartlarını sağlamaya yetmiyorsa kampanya iptal olur. Ücret iadesi kampanyanın indirimi düşülerek yapılır.

 İPUCU: Kargo bedava kampanyasıyla oluşturulan siparişlerin iptal/iadesi olursa ve kalan tutar kampanya şartını sağlamıyorsa iade edilecek ürün bedelinden kargo ücreti düşülür.

Ürünümü Teslim Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kargo görevlisinden siparişinizi teslim alırken paketinizin hasarsız olduğundan emin olun. Paketiniz hasarsızsa teslim formunu imzalayıp, ürününüzü teslim alabilirsiniz.

Paketinizin hasarlı gelmesi durumunda kargo görevlisine paketin hasarlı olduğuna dair tutanak tutturun ve kargo görevlisine paketi geri verin. Ardından çağrı merkezimizi arayarak ürünün değişimi veya iadesi için bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor
1
💬 Yardıma İhtiyacınız Var Mı?
Scan the code
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, 👋
Sık sorulan Sorular ile ilgili yardıma ihtiyacın var mı?